بعضی خاطره ها صدای خوبی دارند . آن چنان که بعضی خاطره ها عطری خوب یا چندان که بعضی خاطره ها هرمی دل انگیز.

برای من خاطره ی شبی زمستانی که سال ها از وقوعش گذشته  و با صدای چرخ خیاطی  و نور ِ سفید مهتابی و درد ِ مشق های رونویسی از کلاس سوم عجین شده ، همان قدر زنده و شفاف است که خاطره ی روزِ پاییزی دیگری با عطر ِ شیرمال داغی که از نانوایی زیر خانه مان خریده بودم و خامه ی تک نفره و سه عدد بستنی لیوانی وانیلی با آن قاشق های شکل پارویش ، که شده بود عادت عصرانه ی هر روز ِ سه نفره ی ما ، مادرانه و فرزندانه ، با آن اعتیاد شیرین به شیرینی جات که یادگاری عادت های شیرین مادریست.

صدای بازیگوشی ِ کودکی دو ساله و صدای عجیب چرخ خیاطی ژانومه.صدای مادری که طفلک ِ بازیگوش را از سر ِ مشق ِ کودکی دیگر فرا می خواند و به او قرقره ای رنگی      می دهد.

آن چرخ ِ جادویی با حرکت ِ دست های مادرم می چرخید و دل انگیز ترین صدای جهان را می داد و مادرم خود سرچشمه ی حیات و سازش  زیباترین صدای دنیا بود و نگاه.

این ترین صدای دنیا ، چه درصوت قران و گفتگویی جدی  بود ، چه در لالایی کودکانه وقت خواب و چه در خواندن کتاب "حسنی نگو، بلا بگو" یا "ه و مرغ فلفلی" وقت ِ خواب ِ عصرگاهی ، چه وقت پاسخگویی به سوال استاد یا معاشرت با اقوام و دوستان و چه وقت نصیحت و  حتی گلایه.

مادرم ،جوان ترین صدای دنیا را داشت و من حقیرترین قلم ِ دنیا که  رفتنش را هنوز نتوانسته ام ، مرثیه ای آن گونه که شاید و آن چنان که بایست ، برایش بسرایم.

دلتنگ که می شوم ترانه ی "ببار ای برف " حبیب را می گذارم و های های اشک می ریزم.

خدایشان رحمت کناد.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

چکامه بصیرت زوایای مختلف ، طی یک دَوَران ۳۶۰ درجه Megan news2020 Vickie لباس کار و تجهيزات ايمني آردم ارائه به روز ترین، با کیفیت ترین و برترین کتب آموزش زبان و رمان های زبان انگلیسی Photooxsinpro تعمیر پکیج رادیاتور در شیراز - فلاح زاده